Co vše mohou české firmy nabídnout při dostavbě nových jaderných zdrojů u nás, jaká rizika aktuálně vidí v situaci, kdy stále ještě nemají záruky, zda či v jaké míře se budou moct tendru zúčastnit i jaké možné ohrožení znamená změna vnímání jaderné energetiky v Evropě – nejenom o tom hovořil pro Hospodářské noviny Josef Perlík, ředitel Aliance české energetiky.
Doporučujeme si přečíst článek na webu ihned.cz nebo v Hospodářských novinách.
Malá ochutnávka:
Před několika lety byl záměr postavit nový jaderný blok v Dukovanech v Evropě ojedinělý. Teď je všechno jinak. Jak říká ředitel Aliance pro energetiku Josef Perlík, tuzemští dodavatelé technologií se obávají hlavně jaderných plánů Polska.
S nadějí i obavami se na běžící tendr ČEZ na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech dívají čeští dodavatelé jaderných technologií. Po více než dvou dekádách získávají jistotu práce „doma“.
Zároveň se ale bojí ambiciózních plánů Polska, které chce stavět tři velké jaderné bloky. Tím by se význam českých firem snížil. Zvláště když americký Westinghouse, korejská KHNP i francouzská EdF usilují o výhru v obou zemích.
„Obáváme se, že pak podřídí dodavatelské modely tomu, aby byly co nejvíce komfortní pro země, kde jejich byznys bude větší. Tím pádem do svých subdodavatelských modelů pozvou jiné firmy než české,“ řekl HN Josef Perlík, předseda představenstva Sigma Group a výkonný ředitel Aliance české energetiky, jež hlavní tuzemské dodavatele jaderných technologií sdružuje.